Úspech Staroturancov v celoslovenskej súťaži ZENIT

V Banskej Bystrici sa 8. februára 2014 uskutočnila celoslovenská súťaž žiakov ZŠ a SŠ – ZENIT.  V jej jubilejnom 30. ročníku po prvýkrát súťažili kombinované družstvá základných a stredných škôl  v troch kategóriách - strojárstvo, robotika a tvorba web stránok. Súťaž bola súčasťou národného projektu Štátneho inštitútu odborného vzdelávania „Podpora profesijnej orientácie žiakov ZŠ na odborné vzdelávanie a prípravu prostredníctvom rozvoja polytechnickej výchovy zameranej na rozvoj pracovných zručností a práca s talentami.“ Práca s talentami sleduje aj priblíženie atraktívnych stránok stredoškolského štúdia orientovaného na technické odbory a zdôrazňuje šance mladých ľudí uplatniť sa na trhu práce v technických odboroch.

Do súťaže sa celkom zapojilo 34 základných škôl a 34 stredných škôl z celého Slovenska, medzi nimi aj  SOŠ a ZŠ Stará Turá, ktoré pripravili dve kombinovane súťažné družstva  pre kategóriu robotika a tvorba web stránok.

V kategórii robotika, ktorá pozostáva z teoretickej a praktickej časti, museli žiaci základnej školy vyplniť test s otázkami z oblasti programovania a robotickej konštrukcie. V praktickej časti spolupracovali so žiakom SOŠ. Najskôr musel žiak ZŠ navrhnúť a poskladať robota z pripravenej stavebnice a potom žiak SOŠ naprogramovať robota podľa zadanej úlohy.

V kategórii tvorba web stránok mal žiak ZŠ v teoretickej časti za úlohu vyplniť test z oblasti tvorby webových stránok, v praktickej časti navrhnúť štruktúru a dizajn stránky, upraviť obrázky a texty, žiak strednej školy vypracovával úlohy v programovacom jazyku PHP. Spoločne mali nakoniec stránku skompletizovať.

Počas dvoch dní  sa vybrané družstvá na SOŠ pripravovali hlavne v konštrukcii robota a jeho programovaní. V kategórií robotika nás reprezentoval Erik Studenič, študent III. A triedy SOŠ Stará Turá a Filip Bajjani, žiak VIII. B triedy ZŠ Stará Turá.

V kategórii tvorba web stránok súťažil  Matúš Gago, študent IV. A triedy  SOŠ Stará Turá a Štefan Schindler, žiak IX. A triedy ZŠ Stará Turá, ktorí získali 1. miesto v celoslovenskom kole súťaže ZENIT pre žiakov ZŠ. Okrem diplomov a medailí získali aj možnosť navštíviť časticový urýchľovač a ďalšie pracoviská v Cerne vo Švajčiarsku. Srdečne im blahoželáme!


Fotogaléria

Videá

Najlepšia SOŠ vo vedomostných súťažiach 2012/2013 Novinky zo Starej Turej č. 11

Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac Júl 2024 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31