Body Mass Index

Väčšina ľudí sa pre redukciu hmotnosti, resp. pre diétu rozhoduje s konkrétnym cieľom. Máme tým na mysli trasu z bodu A do bodu B. Povedzme, ak ste dáma, dosiahnuť hmotnosť 64 kilogramov. Alebo osemdesiat. Záleží na tom, kde leží váš bod A, či ste muž alebo žena, či máte tridsať rokov alebo šesťdesiat... Tých alebo je dosť veľa a okrem toho sa vám môže stať nebezpečný omyl. Môžete sa totiž rozhodnúť zredukovať svoju hmotnosť tak, aby ste dobehli svoju kolegyňu, sestru, brata, či v horšom prípade známu hollywoodskú herečku, moderátorku, modelku alebo inú anorektičku. Aby sme celebrity a ostatný hviezdny prach nehádzali do jedného vreca, vysvetlíme si ďalší dôvod, prečo vám nedá spať hmotnosť - ak sa dozviete tú skutočnú - osobností, ktoré poznáte z titulných stránok, či televíznych obrazoviek. Objektív, či už na kamere alebo na fotografickom objektíve je šošovka. Zaguľatená. Jemné zaoblenie zobrazovaných predmetov pridáva, prepočítané na kilogramy, každému tak sedem až osem kilogramov. Aby sa ich modelky, herci a moderátori zbavili, musia mať podváhu. Tento odklik však nie je o televíznych hviezdach. Jeho úvod je však jedným z dôvodov, prečo vám odporúčame neriadiť sa pri stanovovaní si cieľov len konkrétnou hmotnosťou, ale skôr pásmom BMI, čiže Body mass indexu. BMI je jednoduchý výpočet telesnej hmotnosti a výšky. Svoje číslo, ktoré vám prezradí, v akom pásme sa nachádzate, si vypočítate pomerne jednoducho. Svoju hmotnosť v kilogramoch vydeľte druhou mocninou výšky v metroch.

Napríklad: Ak napríklad meriate 170 cm a vážite 88 kilogramov, výpočet bude nasledovný: 88 : (1,7 x 1,7), čiže 88 : 2,89 = 31,45 = hmotnosť v kg/výška2 v m).

Výška (cm)
Hmotnosť (kg)


Výsledok

Ak ste získali svoj aktuálny BMI, prezrite si nižšie uvedené hodnory. Ak sa váš BMI pohybuje medzi hodnotami:

  • 18,5 až 25 - vaša hmotnosť je normálna,
  • 25 až 30 - máte nadváhu,
  • viac, ako 30 - z lekárskeho hľadiska trpíte obezitou a ak vám na sebe záleží, mali by ste vedieť, že sa jedná o závažné ochorenie, ktoré je potrebné čo najskôr liečiť.

Meranie BMI má ešte niekoľko výhod. Možno máte ťažšie kosti, alebo inú telesnú konštrukciu ako ten, s kým sa chcete porovnať. Pásma BMI majú väčší rozptyl. Znamená to, že ak máte o tri či štyri kilogramy viac, nevadí to a ešte stále patríte do rovnakého pásma.